Podspálov –Zrcadlová koza

  • Délka a čas plavby: 17,5km 5hodin
  • Podmínky plavby: za dobrého stavu vody
  • Start: na Podspálov vozíme lodě zatím pouze na 9h ranní
  • Cíl: Zrcadlová koza 14hodina

Trasa začíná u vlakové zastávky Spálov odkud je také možné se vydat na pěší výlety známou Riegerovou stezkou nebo podél řeky Kamenice méně známmou Palackého stezkou. Lodě se spouštějí na vodu na soutoku Jizery s Kamenicí. Hned od začátku je řeka příjemně houpavá a oba členové posádky se musí plně věnovat plavbě. Zhruba po půl kilometru na pravé straně je vodácké tábořiště. Zde doporučujeme zastavit a prohlédnout si nástrahy cvičné peřeje Paraplíčko, která byla uměle postavena pro tréninkové účely a občasné závody kajakářů. Na tomto úseku je to nejtěžší místo řeky, které prověřilo již nejednoho zkušeného vodáka.

Zhruba po dvou kilometrech připlujete do Železného Brodu známého výrobou skla a skleněné bižuterie. Pravému břehu dominuje dřevěná zvonice z roku 1761. Za mostem na vás čekají stavidla, která se přenášejí po levém břehu zpět do koryta řeky. Dalším jezem na vaší cestě je Splzovský jez. Ten se přenáší po pravém břehu zpět do koryta řeky.

Zhruba po dvou kilometrech Vás čeká Maloskalský jez. Na této trase jedinný sjízdný jez. Sjízdný je pouze vodáckou propustí „šlajsnou“, která je od středu jezu mírně vlevo. Po zdárném sjetí jezu je dobré se držet úplně u levého břehu, kde jsme pro Vás ručně pročistily koryto Jizery pro Vaši snadnější plavbu. Za mostem u Boučkova statku přitéká z pravé strany náhon z elektrárny, který Vám pomůže unášet loď do ticha a krás okolí. V tomto úseku je řeka klidná s občasnými peřejkami, které Vám příjemně zpestří plavbu.

Železniční most v Rakousích Vás upozorní, že jste něco málo za půlkou. V mírné pravotočivé zatáčce je přírodní pláž, která přímo vybízí k vykoupání, nebo krátké zastávce. Na levém břehu se rozprostírá přírodní rezervace Bučiny u Rakous. V místě kde souběžně s řekou vede silnice už můžete spřádat plány, co si dáte dobrého k snědku v legendou opředené restauraci Zrcadlová koza. Restaurace Zrcadlová koza je vyhledávanou zastávkou všech turistů včetně vodáků. Vaše ratolesti si zde můžou přebytečnou energii vybít na trampolíně, nebo si jen pohladit jedno z mnoha domácích zvířat. Zde Vaše plavba končí.